top of page

"Gdyby" Bogusław Schaeffer

Premiera została przygotowana w Studio Teatru Elsynor z adeptami zajęć teatralnych prowadzonych przez Marka Wilka. Prezentacja jubileuszowa z okazji 85-lecia urodzin B. Schaeffera - autora sztuki, odbyła się 06.06.2014r w MOPT w Dąbrowie Góniczej oraz 08.06.2014 w Teatrze Dzieci Zagłebia w Będzinie.


W trzech elitarnych uczelniach rozpoczyna się rok szkolny. Dyrektor szkoły im. Reinhardta spóźnia się na inaugurację. Podczas egzaminu uczennica wyraźnie uwodzi Rektora uczelni im. Heideggera. Studenci placówki im. Tenissera wraz z gronem pedagogicznym wybierają się na dwa miesiące na Majorkę. Motłoch buntuje się przeciwko istnieniu takich szkół.

"Wariat i Zakonnica" S.I. Witkiewicz

    Żadna sztuka nie ilustruje lepiej opanowania techniki i efektów dramatycznych niż Wariat i Zakonnica. Napisana na początku 1923 roku ta krótka sztuka w trzech aktach i czterech odsłonach, najprawdopodobniej dwudziesty utwór sceniczny Witkacego od czasu powrotu z Rosji, ujawnia krańcową zwięzłość, przejrzystość i wielką spójność.

Po drugiej wojnie światowej po okresie realizmu socjalistycznego miała czterdzieści przedstawień w warszawskiej inscenizacji w 1959 roku w jednym wieczorze ze sztuką W Małym Dworku i zaprezentowała Witkacego nowym pokoleniom polskich widzów teatralnych.

  W europie zachodniej zwłaszcza w świecie anglosaskim, gdzie Witkacego wystawiano dziesiątki razy Wariat i Zakonnica stała się jedną z najlepiej znanych i najpopularniejszych z Jego sztuk i pierwsza zwróciła uwagę na autora i Jego utwory.

Wariat i Zakonnica stanowi najlepsze wprowadzenie do teatru Witkacego, gdyż zawiera w pomniejszeniu wszystkie Jego główne tematy i obsesje.


 


 

Daniel C. Gerould

„St.I.Witkiewicz jako pisarz” - frag.

"Anons" Bogusław Schaeffer

   W sztuce pod tytułem „Anons”, Bogusław Schaeffer wraca po latach do jednego ze swoich najbardziej ulubionych tematów, do teatru. Do teatru widzianego z atrakcyjnej perspektywy młodych ludzi, którzy chcą być aktorami.

   W tym celu udają się do szkoły pełni ufności we własne siły, pełni nadziei że się czegoś nauczą. Życie pouczy ich o tym, że ich pasjami nikt się nie będzie przejmować. Ich to jednak nie zraża, oni nie akceptują życia powszedniego, ich pasjonuje życie teatru. Aktorom Schaeffera ma się na scenie udawać i - nie udawać. Mają wygrywać i - przegrywać, jak to w życiu, również aktorskim. Publiczność rozpozna w Anonsie tego Schaeffera którego zna najlepiej ze „Scenariuszy”, „Audiencji” i „Kwartetu”. Zarazem jednak przedstawienie ma szanse stać się niepowtarzalną okazją dla tych wszystkich, którzy od Schaefferowskiej twórczości oczekują wciąż nowych i zróżnicowanych doznań. Nieco enigmatyczny tytuł utworu „Anons” koresponduje z charakterem sztuki, która nie poddaje się jednoznacznym interpretacjom. Nie wiadomo czy sceniczny świat to groteskowo wynaturzona rzeczywistość, czy też po prostu dziwaczny sen. Nie tylko zresztą widzowie mogą mieć takie wątpliwości. Podobna niepewność towarzyszy samym bohaterom. 

 

Ze wstępu do sztuki pt. „Anons” B.Schaeffera

SCHAEFF poprawiony.jpg
IMG_20190415_190255.jpg

SCHAEFFERIADA 2019


„Anons” Bogusława Schaeffera – to kolejne zaproszenie na spotkanie z twórczością znanego na całym świecie dramaturga, który kilkakrotnie gościł w Dąbrowie Górniczej.

Bogusław Schaeffer – polski kompozytor, muzykolog, krytyk muzyczny, dramaturg, grafik i pedagog, autor szeregu monografii i artykułów poświęconych muzyce współczesnej i historii muzyki. To jeden z najwybitniejszych współczesnych Polaków, nie znany jednak szerszej publiczności. Może najbardziej spopularyzowany przez m.in. braci Grabowskich – Andrzeja i Mikołaja oraz Jana Peszka w przedstawieniach takich, jak „Scenariusza dla trzech aktorów” czy „Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”.

I właśnie Dąbrowa Górnicza, a dokładnie działający tu Teatr Elsynor z okazji 90 – tych urodzin profesora przygotował cykl przedstawień jubilata, które prezentować będzie przez cały 2019 rok.

– Projekt pod nazwą Schaefferiada jest przybliżeniem dramatów Bogusława Schaeffera realizowanych przez Teatr Elsynor w latach 2002-2019, głównie w Dąbrowie Górniczej – Pałacu Kultury Zagłębia i Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej. To kontynuacja odkrywania nowatorskiego „schaefferowskiego” teatru w tradycyjnej formie, uznanego w kraju jak i za granicą. Ideą projektu jest też uczczenie 90-tej rocznicy urodzin dramaturga – mówi Marek Wilk, pomysłodawca wydarzenia, aktor, reżyser, twórca Teatru Elsynor.– Od marca do grudnia zaprezentujemy dziesięć dramatów: siedem zarejestrowanych wcześniej, dwa zostaną zagrane na żywo i jeden – premierowy, przedstawiony w dniu urodzin autora. Dodatkowo przewidujemy organizację wernisażu 36 grafik muzycznych jubilata oraz prezentacje krótkich filmów dokumentalnych ze spotkań Bogusława Schaeffera z publicznością w Dąbrowie Górniczej, jak również filmu – prezentacji jego wielorakiej twórczości. Wszystkie te imprezy odbywać się będą w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej.

Warto przypomnieć, ze Bogusław Schaeffer był kilkakrotnie w Dąbrowie Górniczej na premierach swoich dramatów. Pierwszy raz odwiedził miasto w 2002 roku, oglądając „Odwet”. Główne role w tym przedstawieniu grali wtedy członkowie kabaretu DNO. Nagraniem z tamtejszej premiery rozpoczęła się właśnie dąbrowska Szaefferiada. Wczoraj w Międzynarodowym Dniu Teatru można było obejrzeć na żywo „Anons” – teatr widziany z atrakcyjnej perspektywy młodych ludzi, którzy chcą być aktorami. Swoje role fantastycznie zagrali: Konrad Świątek, Adrian Zagrodzki i Mateusz Chałupka oraz dyrektor szkoły – Marek Wilk.

Lucyna Stępniewska

1. "Odwet"

Pierwsze spotkanie w ramach projektu Schaefferiada, oglądanie rejestracji archiwalnych spektakli Teatru Elsynor, dramatów Bogusława Schaeffera. Jak się spodziewaliśmy - sztuka rozbawiła publiczność, odbiór znakomity.

odwet2.jpg
odwet.jpg

2. "Anons"

Pierwsza z trzech sztuk, które zostaną zaprezentowane na żywo w ramach projektu Schaefferiada 2019. Sztuka spotkała się z entuzjastyczną reakcją publiczności.

3. "Demon teatru"

Spotkanie drugie - oglądanie rejestracji spektaklu w ramach projektu Schaefferiada. "Demon teatru" to sztuka o przygotowywaniu sztuki, z schaefferowskiego cyklu teatru w teatrze. Ta propozycja również zainteresowała publiczność, świadczyły o tym entuzjastyczne reakcje. 

4. "Audiencja I"

Druga z trzech sztuk, które zostaną zaprezentowane na żywo w ramach projektu Schaefferiada 2019. Reakcja publiczności równie pozytywna jak wcześniej.

5. "Sen i nie"

Spotkanie trzecie - prezentacja zarejestrowanych spektakli. "Sen i nie" jak sam tytuł wskazuje to sztuka z pogranicza jawy i snu. I tym razem sztuka spotkała się z dużym zainteresowaniem odbiorców.

sen.jpg
i nie.jpg

6. "Inałt"

16.09 odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Schaefferiada 2019, na którym obejrzeliśmy zarejestrowany spektakl pt. "Inałt".

7. "Audiencja II"

Główna prezentacja programu Schaefferiada, czyli premiera jubileuszowa - z okazji 90-tych urodzin autora

62128269_2497283743637873_17663627972071
magazine-unlock-05-2.3.1348-_9425859820B

8. "Farniente"

Kolejne spotkanie w ramach projektu Schaefferiada 2019, tym razem oglądanie rejestracji spektaklu "Farniente" w dniu 14.10

9. "Rondo"

Oglądanie rejestracji spektaklu "Rondo" w dniu 14.11 w ramach projektu Schaefferiada 2019

10. "Gdyby"

Oglądanie rejestracji spektaklu "Gdyby" w dniu 05.12 w ramach projektu Schaefferiada 2019

bottom of page