Teatr Elsynor wziął swą nazwę od teatru Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jest to hołd dla Witkacego i jego konstruktywistycznego Teatru Elsynor.

 

   Niezależnie od tego przywołuje miejsce akcji największego dramatu Williama Shakespeare - "Hamlet". 

Powstał w 1992 r. w Katowicach. Realizuje różne formy dramatyczne, jako teatr nieinstytucjonalny. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt premier, m.in. dramaty S.I Witkiewicza, S. Mrożka i F.G. Lorki. od 2000 roku specjalizuje się w dramaturgii prof. Bogusława Schaeffera - zaprzyjaźnionego z Teatrem. Schaefferowskie premiery "Elsynoru" to - również niedrukowane teksty, udostępnione przez autora jedynie Teatrowi. W roku 2020 działalność Teatru Elsynor została przekształcona w aktywność Stowarzyszenia Teatru Elsynor im. Bogusława Schaeffera.

    Twórca i Dyrektor Teatru Elsynor - Marek Wilk

Aktor, reżyser, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej    w Warszawie. Pracował w warszawskich teatrach, takich jak: Żydowski, Narodowy, Dramatyczny, Rozmaitości, Stara Prochownia oraz jako pedagog    w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina na wydziale interpretacji piosenki.

 

Także w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie, jak i w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, a wcześniej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie i Teatrze Śląskim w Katowicach im. Stanisława Wyspiańskiego, Teatrze w Częstochowie im. A. Mickiewicza, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, gdzie również wyreżyserował "Yermę" F.G. Lorki.

 

Zagrał w kilku filmach, m.in. "główną młodą rolę" -  Buma Kramera w "Austerii" J. Kawalerowicza (film nagrodzony m.in. Złotymi Lwami na festiwalu w Gdańsku). Po powrocie do Zagłębia objął dyrekcję Ośrodka Kultury w Będzinie.

 

Odwielu lat realizuje, jako reżyser i aktor, spektakle prywatnego Teatru Elsynor.  Prowadzi również zajęcia aktorskie z młodzieżą. W ostatnich latach Teatr Elsynor realizuje nowe sztuki Bogusława Schaeffera, przy pełnej aprobacie autora, stale goszczonego na kolejnych prapremierach. Teatr nie posiada stałej sceny i prezentuje swoje realizacje jako "trupa wędrowna"

okokoko.png